אריזה חדשה וממוחזרת ל-AIBO

אריזה חדשה ומהפכנית נולדה, Aibo מגיע עטוף בנוחות ומוגן מנזק, באריזה ש-50% ממנה עשוי מבקבוקי פלסטיק PET (פוליאתילן טרפתאלט).

הפחתה, שימוש חוזר ומחזור - עקרונות העיצוב האקולוגי של Sony

בהתאם לתוכנית הסביבתית הגלובלית שלה, "Road to Zero"‎,‏ Sony ממשיכה לפעול להקטנת הצריכה של חומרים, ולהגדלת השימוש החוזר והמחזור שלהם, בכל המוצרים והפעילויות העסקיות שלה.

להגן על דברים יקרים

האריזה החדשה והממוחזרת של Aibo עוטפת אותו ומגנה עליו, עד ש-Aibo נולד למשפחה חדשה. היא מיוצרת באופן מלא מבד לבד שכולל חומר ממוחזר מבקבוקי פלסטיק, וניתן לעצב אותה כך שהיא תתאים ל-Aibo או למוצרים אחרים.

תמונה של אריזה בת קיימא עטורת פרסים
אריזה בת קיימא עטורת פרסים

קיבלה הכרה במסגרת פרסי AsiaStar היוקרתיים של Asian Packaging Federation    

ה-Asian Packaging Federation העניקה את פרס AsiaStar היוקרתי לשנת 2018 בקטגוריית האריזה האקולוגית (אריזה בת קיימא מבחינה סביבתית) לאריזה של Aibo שפותחה על-ידי Sony. הפרס מוענק לאריזה "שעוצבה תוך התחשבות מיוחדת בהשפעות הסביבתיות של האריזה ושל המוצר במהלך כל מחזור החיים שלו".

כיצד האריזה מיוצרת

מבקבוקי פלסטיק לאריזה החדשה של Aibo

בקבוקי פלסטיק [1] נאספים, [2-3] נגרסים, [4] ואז מוסיפים אותם ביחס 50-50 ל'צמר' חדש מפוליאתילן טרפתאלט ואורגים אותם ליריעת לבד עבה בגודל 3 מ"מ, שאותה [5] מספקים בגלילים [6] ומעצבים [7] לאריזה חדשה עבור Aibo.

עיצוב של אריזה איקונית למוצר איקוני

אתגר שבשביל להתמודד עמו היה צורך גם בעיצוב וגם בטכנולוגיה

מעצבים ומהנדסים עבדו ביחד כדי להגשים גם את היעדים הסביבתיים וגם את הקונספט של ההתעוררות של Aibo מאריזת המגן, תוך התחשבות בשיקולי עיצוב, עלות ועמידות בפני שריטות. השיעור הגבוה של חומר ממוחזר גם הציב אתגרים משלו.

לקחת את המיחזור צעד אחד קדימה בעזרת חדשנות

הגדלת שיעור החומר הממוחזר בטקסטיל יכולה להפחית את 'הצמידות המאגדת' שלו, ולגרום לבעיות בשמירה על החוזק והצורה, אז בדרך כלל צריך לערבב חומר ממוחזר עם חומר חדש בשיעור גדול יותר. במקרה של האריזה של Aibo, נעשה שימוש בבד לבד, יחד עם תהליך בלעדי, כדי שניתן יהיה להגדיל את שיעור החומר שמגיע מבקבוקי פלסטיק לרמה מרשימה של 50%.

מבנה יחיד משולב

האריזה של Aibo מיוצרת מלבד PET מעוצב שנועד לספק גם ריפוד וגם עמידה בפני פגיעות. האריזה ייחודית בכך שהיא משתמשת ב-50% חומר ממוחזר ובמבנה חדשני של שלוש שכבות עם פנים חלול, שמספק גם רפידת אחסון עם בלימת זעזועים וגם כיסוי חיצוני חזק.

חיסכון במשאבים ורושם ראשוני טוב יותר

מוצרים שנשלחים בקופסאות קרטון זקוקים בדרך כלל להגנה פנימית ממים ומאבק בעזרת שקיות ודפים נוספים. הסיבים הצפופים באריזת הלבד של Aibo הרבה יותר עמידים ללכלוך מבחוץ, אז אין צורך בהגנה נוספת, דבר שחוסך במשאבים ומספק רושם ראשוני נהדר כשפוגשים את Aibo לראשונה.

אין צורך בדיו

מכיוון שהשם של Aibo מוטבע על האריזה ולא מודפס עליה, הכימיקלים ומוצרי הנפט השונים הקשורים לדיו אינם נחוצים, דבר שמסייע להפחית את ההשפעה על הסביבה.

Motohiro Sato

המחלקה להנדסת ועיצוב אריזות

חטיבת עיצוב המוצר
Sony Global Manufacturing & Operations Corporation

תמונה של Motohiro Sato

כשהתחלנו לעצב את האריזה של Aibo המטרה שלנו הייתה להשתמש ב-"50% של חומר מבקבוקי PET ממוחזרים," כאשר האתגר היה להעלות את השיעור מה-30% שהשגנו בשנה הקודמת.
הניסיון העקבי שלנו לייצר "חומרים נעימים" והרצון להעביר את "התחושה ש-Aibo ישן" הפכו את הצורה של בד הלבד למסובכת, והיה קשה יותר לעצב ולייצר אותו, אבל הצלחנו ללא ספק להתגבר על הבעיות האלה ולהשיג את המטרה.
אנחנו נמשיך לעבוד על ההשפעה הסביבתית של חומרי אריזה, וננסה להגדיל אפילו יותר את שיעור החומר העשוי מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים שבו אנחנו משתמשים.

תמונה של Kenichi Hirose
Kenichi Hirose

מעצב גרפי

Creative Center
Sony Corporation

ב-2014, מתוך שאיפה ליצור סגנון חדש של אריזה, התחלנו לפתח אריזה מלבד. ראשית, היה עלינו להכיר את מרכיב הסיב של בד הלבד שלנו, אז ייצרנו סדרה של אבות טיפוס בעלי פרופורציות שונות של תערובת רכיבים, שיטות שונות של ייצור חומרים וכן הלאה. לאחר מכן ניסינו לייצר את אריזת הלבד בעזרת חומר PET שממוחזר מבקבוקי פלסטיק רגילים.
השתמשנו באריזה הזו, שהיא גם הפעם הראשונה שהלקוח פוגש את Aibo, כדי לעטוף את כל הגוף של Aibo בשילוב החוזק והרכות שמאפיין את הבד. האריזה עוטפת את Aibo בנוחות ומגנה עליו. 
בעתיד, אנחנו נייצר אריזות אפילו עוד יותר מתקדמות, כאשר השאיפה היא להתקרב ל-100% של חומר ממוחזר. אנחנו מקווים שסגנון האריזה הזה ישפיע על המודעות הסביבתית של הרבה אנשים.

Aibo

פלא מתפרץ